نقـــش ظـــروف چينــــي در صنعــت هتلــداري

 عهديه محسني‌نيا

استفاده از چینی مناسب در پذيرايي، از آداب میهمان‌نوازی است

در آداب تشریفات و پذيرايي از ميهمان یکی از مهم‌ترین مواردی که به آن توجه مي‌شود، نوع و طرح ظروف پذيرايي است. اين امر وقتي دو چندان اهميت پيدا مي‌كند كه بحث پذيرايي و سرويس‌دهي در هتل‌ها و رستوران‌ها به ميان مي‌آيد.
از سوي ديگر اهمیت تغذیه سالم از دیرباز در جوامع بشری مورد توجه بوده و متخصصین امر تغذیه همواره راهکارهای برخورداری از تغذیه سالم را مد نظر قرار داده‌اند. بي‌ترديد، تغذیه سالم علاوه بر مواد غذایی سالم، نیازمند ظروف غذاخوری مناسب و بهداشتی است و اين مهم از آداب ميهمان‌نوازي به شمار مي‌ورد.
تجربه نشان داده در ميان انواع ظروف پذيرايي، ظروف چینی همواره با اقبال بيشتري از سوي هتلداران برخوردار بوده است. چرايي و چند و چون اين موضوع را در گزارش زير بررسي مي‌كنيم.

  ظروف چيني چگونه ظروفي‌اند؟
این ظروف همان طور که از اسمشان پیداست، اولین بار حدود ۳-۴ هزار سال پیش در چین تولید شدند. سابقه تولید صنعتی چینی در ایران نيز به حدود ۳5 سال پیش باز می‌گردد.
خاک کائولن، فلدسپات (نوعی ماده معدنی جلادهنده با نقطه ذوب پائین) و سیلیس به همراه نوعی خاک چسبنده به نام بال‌کلی، مواد اولیه تهیه چینی هستند. در واقع، ظروف چيني، ظروف سراميكي لعاب‌خورده‌اي هستند كه داراي خصوصيات زير هستند:
تركيب آن‌ها شيشه‌اي و سفيدرنگ است. با رنگ‌هاي مصنوعي تزيين شده‌اند. در برابر آب، غيرقابل نفوذ هستند. از قابليت عبور نور برخوردارند. چنانچه ضربه‌اي به ظرف چيني وارد شود، صداي زنگي به صورت مداوم و مكررا از آن شنيده مي‌شود.

  ظروفي مناسب برای صرف غذا
در تمام دنیا در مراسم تشریفاتی از ظروف چینی استفاده می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که ظروف چینی به دلیل دمای پخت 1400 درجه و سطوح صیقلی و قابل دسترس جهت شست و شوی کامل، بهداشتی‌ترین ظروف غذاخوری هستند. پوشش لعاب ظروف چینی بر تركیبات غذایی تاثیری ندارد و بر این اساس می‌توان این ظروف را برای مصرف مواد غذایی گرم و سرد به كار برد. بايد توجه داشت، این ظروف برای حرارت دادن غذاها قابل استفاده نمی‌باشند.

  پرسلان سخت، بهترين نوع چيني غذاخوري
به طور كلي ظروف چيني لعاب‌دار شامل انواع متفاوتي مانند چيني زجاجي، پرسلان نرم، پرسلان سخت و چيني استخواني است كه هر يك از آن‌ها، ويژگي‌ها و شرايط پخت و خواص فيزيكي مخصوص به خود را دارند.
بهترين نوع چيني غذاخوري، پرسلان سخت است. دماي پخت اول اين نوع چيني كه معروف به دماي بيسكويت است، 980 تا 1000 درجه سانتي‌گراد و دماي پخت دوم كه دماي كوره لعاب است، 1360 تا1420 درجه مي‌باشد. سفيدي چيني پرسلان سخت 73 تا 76 درصد و جذب آب آن كمتر از 0.2 درصد است.

  ويژگي‌هاي يك چيني مرغوب
ميزان سبكي، ميزان ضربه‌پذيري، شوك‌هاي حرارتي، شفافيت، باقي ماندن طرح و نقش بر اثر شست و شوي مداوم، قابليت استفاده در مايكروويو و ماشين ظرفشويي و بهداشتي بودن آن از مهمترين ويژگي‌هاي چيني مرغوب مي‌باشد.
ميزان جذب آب كمتر چيني يكي ديگر از ويژگي‌هاي مرغوبيت آن است. در صورتي كه جذب آب چيني از ميزان استاندارد بيشتر باشد، محلول رنگي به داخل خلل و فرج آن نفوذ مي‌كند. بدين ترتيب چيني لكه‌دار شده و به راحتي با شست و شو پاك نمي‌شود. ميزان سپيدي چيني نيز از ديگر نكاتي است كه بايستي مورد توجه قرار گيرد. در اين زمينه نيز در آزمايشگاه‌هاي توليد چيني آزمايشاتي جهت تعيين ميزان سپيدي به منظور تعيين مرغوبيت آن سنجيده مي‌شود.
عامل مهم ديگري كه در چيني هتلي اهميت وي‍‍ژه‌اي دارد، ميزان سختي لعاب چيني است تا بر اثر  برخورد با قاشق و چنگال و ساير فلزات خراش ايجاد نشود.
  چيني هتلي
چيني هتلي، نامي است كه براساس كاربرد روي اين دسته از چيني‌ها گذاشته شده است اما در حقيقت چيني هتلي بدنه‌اي، در گروه چيني سخت محسوب مي‌شود كه براي اولين بار در اوايل قرن هيجدهم در درسدن (Dresden) آلمان ساخته شد.
از نظر مواد مورد استفاده در اين چيني‌ها به اين تفاوت مهم مي‌توان اشاره كرد كه داراي رس بيشتر و فلدسپات كمتري بوده و همين امر باعث مي‌شود تا در هنگام پخت، فاز مولايت بيشتري در بدنه تشكيل شود و از اين طريق استحكام بعد از پخت بدنه افزايش مي‌يابد. البته در اين ميان بايد شرايط ديگري از نظر دما و زمان پخت را نيز مد نظر داشت تا شرايط تشكيل ذرات سوزني شكل مولايت با ابعاد حدود 2-3 ميكرون هر چه بيشتر فراهم گردد.

  ظروف چینی هتلي با ظروف چینی خانگی چه تفاوتي دارند؟
از آن جايي که در بخش هتل و رستوران از ظروف چینی، استفاده روزمره و مکرر می‌شود، باید به نکاتی درباره طراحی ظروف و جزيیات دیگر آن‌ها توجه شود تا عمر طولانی‌تری داشته باشند و نیز سرویس‌دهی با آن‌ها آسان‌تر صورت پذیرد.
از جمله اين نكات به موارد زير مي‌توان اشاره كرد:
مقاوم در برابر لب پر شدن: با ترکیبی از مواد اولیه باکیفیت و فرایند حرارت دیدن مطلوب، ظروف پرسلینی تولید می‌شود که به طور ویژه محکم هستند. از نظر وزني اين نوع چيني‌ها سنگين‌تر از انواع ظروف خانگي بوده ضمن اين كه لبه‌هاي ضخيم‌تري دارند تا امكان قرار گرفتن آن‌ها در هم فراهم شود و فضاي كمتري اشغال شود و همچنين در اثر ضربات متعدد لب پر نشوند.
ضد باکتری: در صورت وجود خلل و فرج یا منافذ ریز در سطح ظروف چینی، نوعی میکروب به نام سلامندر (salamander) به مرور در این منافذ نفوذ کرده و احتمال سرایت آن خصوصا به پرسنل هتل و رستوران‌ها وجود دارد. ظروف چيني با سطوح صاف و براقی که به راحتی تمیز می‌شوند برای انواع مواد غذایی قابل استفاده می‌باشند.
قابل استفاده در ماکروویو: در چيني هتلي بايستي ميزان شوك‌پذيري چيني زياد باشد تا امكان استفاده در ماكروويو را داشته باشد. به غیر از ظروفی که نوارهای طلايی دارند، تمام ظروف چيني هتل قابل استفاده در ماکروویو هستند.
قابل شست و شو در ماشین ظرفشویی: یکی از دلایلی که ظروف چيني برای سرویس‌دهی‌های حرفه‌ای مناسب هستند، قابلیت شست و شوی آن‌ها در ماشین ظرفشویی است.
طراحي ويژه قطعات: يكي از موارد بسيار مهم در توليد چيني هتلي طراحي قطعات است. اين نوع ظروف علاوه بر زيبايي، از نظر كاربرد و مسايل آرگونومي نيز طراحي ويژه‌اي را مي‌طلبند.
به عنوان مثال در طراحي يك قوري بايد به مسايلي خاص توجه داشت از جمله اين كه دسته توپر باشد زيرا در صورت توخالي بودن آب جوش درون آن وارد شده و دسته داغ مي‌شود.
در حالت پر، قبل از اين كه آب از لوله خارج شود، از محل درب آن سرريز نشود. زمان ريختن چاي يا قهوه چكه‌اي روي لبه ايجاد نشده تا جداره خارجي قوري لك نگردد. درب داراي قفل خوبي باشد تا در صورت استفاده كامل از محتوي قوري نيافتد. حجم آن براي استفاده 2، 4 و 6 نفر مناسب باشد (در تناسب با حجم فني نهايي سرويس). در حالت پر، برداشتن آن سخت نباشد (شكل و محل دسته اين كيفيت را تعيين مي‌كند). هنگام برداشتن قوري پشت انگشتان با بدنه قوري تماس نداشته باشد (زيرا بدنه قوري داغ است) و به همين ترتيب براي هر آيتم مي‌توان ويژگي‌هايي را برشمرد كه همگي در جهت راحتي مصرف‌كننده و كارآيي قطعه هستند.

  ميزان استاندارد سرب كادميوم در چيني چه مقدار است؟
يكي از مهمترين موارد در صدور پروانه ساخت و مجوز ساخت ظروف چيني، حداقل مجاز ميزان سرب و كادميوم در آن است.
اهميت اين موضوع تا بدان جاست كه ميزان فلز سنگين سرب و كادميوم ظروف چيني هتلي و همچنين رنگ‌هاي صنعتي به كار رفته در طرح آن، از محدوده مجاز ظروف چيني معمولي، از ميزان كمتري برخوردار است. براي مثال، در ظروف چيني تخت، حداكثر ميزان سرب 0.8 ميلي‌گرم در دسي‌متر مربع و كادميم 0.07 ميلي‌گرم در دسي‌متر مربع تعيين شده است.

  مزيت ظروف دكور شده با سيستم داخل لعابي
با توجه به پيشرفت تكنولوژي در توليد چيني در ساخت آن به جز دكوراسيون رولعابي از دكوراسيون داخل لعابي نيز استفاده مي‌شود.
در روش دكور داخل لعابي، لعاب چيني به صورت پوششي بي‌رنگ بسيار سخت روي نقوش را پوشانده و از هر گونه تماس مواد غذايي با رنگ‌هاي صنعتي جلوگيري مي‌كند به همين دليل بهداشتي و سالم‌تر بوده و براي سلامت انسان بي‌ضرر است و در بسياري از كشورهاي پيشرفته اين نوع محصول جايگزين انواع ديگر شده است.
مزيت ديگر ظروف دكور شده با روش داخل لعابي درخشش طرح و نقش روي ظروف است، زيرا استفاده از اين روش درخشش مضاعفي به ظروف مي‌دهد، همچنین گفتنی است طرح و نقش ظروف دكور شده با روش داخل لعابي در برابر شست و شوي مكرر در ماشين ظرفشويي و علي‌رغم استفاده با مواد شوينده قوي و درجه حرارت بالا درخشندگی خود را حفظ می‌کند.

  چه زماني سرويس‌هاي چيني تعويض مي‌شوند؟
بر اساس قانون مواد خوردنی و آ‌شامیدنی، ظروف شكستنی مورد استفاده در مواد غذایی باید تمیز، بدون ترك‌خوردگی و لب‌پریدگی باشند. بنابراین می‌بایست از به كار بردن ظروف چینی كه دچار آ‌سیب‌هایی نظیر لب‌پریدگی و خراش‌های عمیق كه با آ‌سیب دیدن لعاب همراه است، پرهیز نمود.

  نكاتي كه در شست و شوي چيني‌ها بايد به آن توجه شود
مواد رنگي مانند زعفران، رب، چاي و غيره به مرور زمان باعث ايجاد لكه در چيني مي‌شوند، بنابراين ريختن آب در چنين ظروفي تا زمان شست و شوي كامل ضروري به نظر مي‌رسد و موجب افزايش دوام چيني خواهد شد. همچنين مواد سفيدكننده و لكه‌بر قوي باعث فرسايش ظروف چيني مي‌شود.
در اين صورت توصيه مي‌شود، حتي‌المقدور  از آن استفاده نشود و يا به صورت رقيق‌شده با آب مورد استفاده قرار گیرد، اين مهم در مورد انواع اسكاچ‌ها نيز وجود دارد و باعث خراش ظروف چيني مي‌شود بنابراين بهتر است در هنگام شست و شو انواع نرم و ابري جايگزين شود. از قرار دادن ظروف چيني رولعاب در داخل ماشين ظرفشويي و مايكروير خودداري شود.

اوپــال‌ها، ظروفی ما بین شیشه و چینی

احتمالا شما در منزلتان چند دست دیس و بشقاب اوپال دارید. این نام برایتان آشنا نیست؟ اگر اوپال را نمی‌شناسید، آرکوپال را که حتما شنیده‌اید. بدنیست بدانید که «آرک» نام یک شرکت معروف فرانسوی است که اولین بار حدود ۱۰۰ سال پیش ظروف اوپال را تولید کرد و به همین دلیل در ایران ما این ظروف را به نام آرکوپال می‌شناسیم. (همان طور که ظروف بلور ساخت این کارخانه در ایران به آرکروک معروفند). اوپال در واقع ماده‌ای است میان شیشه و چینی. از شیشه زیباتر و نشکن است و از چینی سبک‌تر است، چون به مراتب نازک‌تر از چینی است.
برای تولید اوپال از سیلیس، آهک، شیشه خورده و کربنات سدیم (مواد اولیه تولید شیشه) به همراه فلوراید و یا فلدسپات و کریولیت که نوعی مواد معدنی هستند، به عنوان مواد اولیه استفاده می‌شود. این مواد در دمای ۱۵۰۰-۱۶۰۰ درجه سانتیگراد ذوب می‌شوند و سپس با استفاده از سیستم گریز از مرکز، ظرف موردنظر تولید می‌شود. به دلیل استفاده از همین سیستم گریز از مرکز به جای قالب و پرس است که ظروف اوپال بسیار نازک‌تر و سبک‌تر از چینی‌ها هستند. به این ترتیب ظروفی تولید می‌شود که در واقع شیشه‌ای هستند ولی به علت وجود ماده سفیدکننده‌ای مانند فلوراید حالت چینی به خود می‌گیرند.
اکثر اوپال‌ها با انجام یک عملیات حرارتی به اسم «آنیل» در مقابل حرارت مقاوم می‌شوند و می‌توان از آن‌ها در ماکروفر استفاده کرد. نقش گل بر روی ظرف هم طی همین عملیات آنیل پخته می‌شود. برای ایجاد این نقوش از عکس برگردان یا استامپ که رنگ‌های مقاوم در برابر درجه حرارت هستند، استفاده می‌شود.
ماهانه یک تا ۱/۵ میلیارد تومان اوپال از فرانسه و امارات وارد ایران می‌شود. اما در دنیا برخلاف ما ایرانی‌ها اوپال‌ها را خیلی هم تحویل نمی‌گیرند و از این ظروف در مراسم و میهمانی‌ها استفاده نمی‌شود. در این موارد معمولا این چینی‌ها هستند که سر میز غذا حاضرند.

سراميك‌ جزو ظروف چيني‌ نيستند

با توجه به  مواد اولیه  تشكيل‌دهنده سرامیک‌ها، تصور مي‌شود اين ظروف هم جزو ظروف چيني هستند كه اين تصور غلط است.
تفاوت عمده این دو جنس به درجه حرارت پخت آن‌ها مربوط می‌شود. حداکثر درجه حرارت پخت سرامیک‌ها ۱۱۰۰ درجه است که البته درجه حرارت داخل این ظروف از این مقدار کمتر است. همین مسئله باعث می‌شود که در داخل ظروف سرامیک خلل و فرج باقی بماند و این ظروف از چینی‌ها سبک‌تر شوند و جذب آب داشته باشند و البته به همین دلیل دوام آن‌ها هم از چینی‌ها کمتر است. در مقابل، چینی‌ها در ۱۴۰۰ درجه پخت می‌شوند و به همین دلیل درجه ‌حرارت داخل و بیرون آن‌ها یکسان شده و سنگین‌تر و با دوام‌تر هستند.
با توجه به آ‌ن كه درصد جذب آ‌ب در ظروف چینی كمتر می‌باشد، این ظروف به انواع معمول ظروف سرامیك ترجیح داده می‌شوند. اگر چه به دلیل سبك بودن و قیمت كمتر ظروف سرامیكی، بسیاری افراد، اين ظروف را به ظروف چینی ترجیح می‌دهند.

ظروف چینی به لحاظ زیبایی و بهداشت بهترين گزينه براي پذيرايي در هتل‌ها‌ست

   ايزد توكليان
 مدير صادرات چيني زرين

محصولی با نام چيني هتلی براي اولين بار هم‌زمان با رشد صنعت توريسم، توسط تولیدکنندگان کشور آلمان و به ويژه شرکت باوشر وایدن به بازار معرفی گردید كه پاسخ به نیاز صنعت هتلداری از الویت‌های اصلی طراحی این محصول به حساب آمده است.
مدير صادرات چيني زرين با بيان مطلب فوق مي‌گويد: مهمترين ويژگي چيني هتلي، دوام و سهولت استفاده از آن است كه این خصوصیات به عوامل مختلفي از جمله دمای پخت، فرمولاسيون و طراحي چيني بستگي دارد.
اين كارشناس با بيان اين مطلب كه در مقایسه با سایر انواع ظروف شیشه‌ای (اپال)، ملامین، استیل و ...  ظروف چینی به لحاظ زیبایی و ایجاد حس تمیزی و بهداشت در مصرف، همواره در مرکز توجه هتل‌ها، رستوران‌ها و صنایع کترینگ قرار داشته است، در ادامه خاطرنشان مي‌كند: چيني انواع مختلفی دارد که همگی از نظر نوع مواد اوليه تشکیل‌دهنده و فرایند تولید، کم و بیش به هم شباهت دارند ولی از میان انواع این محصولات، چینی سخت (hard porcelain) با توجه به دمای بالای پخت (۱۴۰۰ درجه سنتی گراد) و در نتیجه سختی بسیار بالا و سطوح کاملا صیقلی، بهترین نوع ظروف برای پذیرایی در هتل‌ها و رستوران‌ها محسوب می‌شوند.
وي همچنین در خصوص لعاب چيني تاکید کرد كه لعاب یک چینی مرغوب می‌بایست شفاف، یکنواخت و بسیار سخت باشد تا بتواند در عین ایجاد سطوحی صیقلی و بهداشتی در برابر سایش‌های مداوم کارد و چنگال روی آن و همچنین شست و شوهای مکرر، زیبایی خود را حفظ نماید. براي سنجش سختي لعاب نيز از مقیاس mohs استفاده می‌گردد و استفاده از ظروف با سختی کمتر از  mohs 5 برای صنعت هتلداری توصیه نمی‌شود.
توكليان اضافه می‌نماید: در صنعت كترينگ، طراحی ظروف چینی از اهمیت ویژه‌ای برخودار است چرا که علاوه بر زیبایی، می‌بایست با رعایت اصول ارگونومي، کارایی بسیار بالا و دوام بیشتری نیز داشته باشند.
از جمله مواردی که می‌بایست در طراحی ظروف در نظر گرفته شود، می‌توان به امکان درهم قرارگیری ظروف (stackable) که موجب تسریع در ارايه سرویس و اشغال کمترین فضا در هنگام انبارش می‌گردد، همچنین سهولت شست و شو از طریق دسترسی آسان به زوایاي داخلی و در نهایت ایجاد لبه‌های مقاوم در برابر برخورد احتمالی که از لب پر شدن ظروف جلوگیری کند، اشاره نمود.
وي در ادامه افزود: به طور کلی از ظرافت ظروف چینی هتلی در مقایسه با انواع خانگی اندکی کاسته شده تا به دوام آن افزوده شود. از دیگر موارد قابل ملاحظه در کیفیت ظروف هتلی، میزان نرمی و صیقلی بودن پایه‌های ظروف است. زیرا در صورتی که سطح این قسمت‌ها که معمولا از لعاب پوشیده نیستند به اندازه کافی صیقلی نباشد، می‌تواند موجب خش افتادن قطعات زیرین و یا صدمه به صفحه میز یا رومیزی گردد.
 وی در ادامه نظارت بر محصولات چینی وارداتي را ضروري دانسته و مي‌گويد: متاسفانه بسياري از توليدكنندگان محصولات چيني خارجي به خصوص كشور چين براي افزايش براقي لعاب چيني از اكسيدسرب استفاده مي‌كنند. اين در حالي است كه استفاده از این ظروف براي سلامت مصرف‌كنندگان بسيار مضر است.
مدير صادرات چيني زرين در عین حال به مصرف‌کنندگان ظروف ساخت داخل توصیه مي‌كند تا در هنگام خرید این محصولات از وجود علامت استاندارد ایران و پروانه بهداشت بر روی کارتن محصولات اطمینان حاصل نمایند چرا که استاندارد ملی ۱۱۶۴ و وزارت بهداشت به نحو سختگیرانه‌ای به کیفیت ظروف چینی و از آن مهم‌تر به عدم وجود مواد مضر برای سلامت انسان نظارت و تاکید دارند.
توکلیان می‌افزاید: اگر چه ظروف چینی هتلی معمولا بدون طرح و سفید و ساده هستند، بعضا مشتریان تمایل به درج  طرحی خاص و یا نام و نشان هتل، رستوران یا سازمان خود بر روی ظروف را دارند که در این موارد توصیه می‌شود حتما از ظروف با دکور داخل لعابی استفاده نمایند چرا که ظروف دکور شده به این روش به دلیل عدم تماس مستقیم رنگ‌های صنعتی با مواد غذایی از نظر بهداشتی بسیار مناسب‌تر هستند. به علاوه شست‌ و شوهای مکرر روزانه موجب تغییر رنگ یا پاک‌شدگی طرح، نقش و آرم روی ظروف نخواهند شد.
وي در خاتمه برای افزايش طول عمر ظروف چيني بر استفاده از مواد شوينده استاندارد که به دوام این محصولات کمک مي‌كند، تاکید نمود.

روش صحيح حمل و نقل چینی در هتل
از مهم‌ترین عوامل افزایش دوام آن است

   یدالله باعی
مدیر تشریفات هتل کوثر

معمولا ظروف مصارف هتلی بسته به كاربردشان، سایز و اندازه مشخصی دارند ولي در عين حال بايد توجه داشت، اندازه‌های ظروف و سایز آن‌ها بر اساس قطر ظروف مشخص می‌شود. اين مطلب را مدیر تشریفات هتل کوثر مي‌گويد و می‌افزاید: بالطبع در فنجان‌ها سایز 8 مخصوص چای تعریف شده است و قطر 6 نیز برای قهوه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای پیش‌دستی از اندازه 20 و دسر 16، سوپ 14، ظرف خورشت 16 و بشقاب برای سرو غذای اصلی نیز از سایز 25 و27 معمولا کاربرد بیشتری دارد، در صورتی ‌که از کاور استیلنیز برای سرو غذا استفاده شود، سایز 25  گزینه مناسب‌تری است. وی در ادامه به سرویس VIP نیز اشاره و تصریح می‌کند: در هتل‌ها برای پذيرايي از میهمانان ویژه از ظروفی که ابعاد بزرگتری نسبت به سایز معمولی دارند، استفاده می‌شود. همچنین در سرو غذاهای متنوع نیز سایزهای بزرگ که معمولا 32 است، کاربرد بیشتری دارد.باعی در خصوص خرید چینی هتلی خاطرنشان می‌کند: میزان سفارش و خرید معمولا دو برابر میزان مصرف در هتل است. بایستی اين ميزان چيني به صورت دپو در انبار وجود داشته باشد كه این مهم به منظور تسهیل در گردش کار و پشتیبانی تشریفات و رستوران هتل‌ها  ضروري است. وی در خصوص زمان تعویض چینی هتل‌ها اظهار می‌کند: در صورتی که ظروف هتلی لب‌پر شده و لعاب آن از بین برود و یا ظروف از نظر ظاهری کدر به نظر برسد، می‌بایست تعویض شود. همچنين در صورت تغییر آرم هتل و علامت تجاری آن نیز تعویض کل سرویس چینی امری ضروری است. مدیر تشریفات هتل کوثر در ارتباط با روش نگهداری چینی در هتل‌ها می‌گوید: روش صحيح حمل و نقل چینی در هتل یکی از مهم‌ترین فاکتورهای افزایش دوام چینی است، بنابراین توصیه می‌شود از ترولی PVC استفاه شود، ضمن این که چیدمان ظروف نیز بایستی در کابینت و قفسه‌های هم خانواده انجام شود. باعی در خصوص بهترین روش شست و شو نيز می‌گوید: معمولا توصیه می‌شود، توامان از دو روش برای شست و شو استفاده شود، این در حالی است که شست و شوی ظروف به وسیله ماشین ظرفشویی می‌تواند موجب افزایش دوام چینی شود، زیرا از لب پر شدن و برخورد مداوم ظروف چینی جلوگیری می‌شود.
وی در پایان یادآور می‌شود: ظروف هتلی بایستی در عین استحکام از ظرافت ویژه‌ای برخوردار باشد و بتواند سلیقه میهمان را مرتفع کند، ضمن این که استفاده از ظروفی که زاویه‌دار و دارای زایده‌های اضافی است، ضرورتي ندارد.

لعاب چيني از نظر ضريب انبساط حرارتي
بايد در تطابق كامل با بدنه باشد

   سعيد سنايي
 مدير مهندسي كيفيت شركت چيني مقصود

يكي از ويژگي‌هاي مهم در هتل و رستوران‌ جهت سرويس‌دهي مناسب، انتخاب نوعي از ظروف غذاخوري است كه علاوه بر زيبايي، در برابر ضربه نيز مقاوم باشد. اين امر باعث افزايش طول عمر مفيد ظروف مصرفي در هتل خواهد گرديد.
مدير مهندسي كيفيت شركت چيني مقصود ضمن بيان اين مطلب گفت: به طور معمول در هتل‌ها و رستوران‌ها، چيني سفيد ساده و بدون طرح با آرم مشخصه، مورد استفاده قرار مي‌گيرد تا آرايش صحيح آن در روي ميز رستوران، ضمن زيبايي كه به محيط مي‌دهد، اشتها‌آور نيز ‌‌باشد. ضمنا چيني هتلي بايستي قابليت استفاده در فر، آون، ميكروويو و ظرفشويي را داشته باشد. سنايي در ادامه افزود: براي انتخاب ظروف داشتن اطلاعات فني در مورد اين محصول لازم است تا بتوان چيني با دوام و كيفيت مناسب و در عين حال زيبا را خريداري نمود. وي طراحي قطعات چيني را يكي از موارد بسيار مهم در توليد چيني هتلي عنوان نمود و گفت: كاربرد ويژه اين گروه چيني‌ها، شرايط ويژه‌اي را در بردارد. از جمله اين كه اين قطعات بايد قابليت چيدن روي هم را داشته باشند. در مقابل لب پر شدن مقاومت ويژه‌اي داشته و داراي لبه‌هاي ضخيم باشند. ضمن اين كه علاوه بر زيبايي از نظر كاربرد و مسايل ارگونومي نيز ويژگي‌هاي خاصي را مي‌طلبند. از نظر وزني نيز سنگين‌تر از انواع ظروف خانگي هستند.
سنايي در خصوص ويژگي لعاب در چيني هتلي نيز خاطرنشان كرد: لعاب چيني هتلي ويژگي‌هاي خاصي دارد. بايد ذوب آن كامل بوده و سطح صاف، شفاف و سفيدي بالايي داشته باشد.
از طرف ديگر، لعاب اين ظروف بايد از مقاومت شيمياي بالايي برخوردار باشد چرا كه اين قطعات به طور دايم در تماس با مواد شوينده هستند. از نظر مكانيكي نيز بايد در مقابل ضربه مقاوم بوده و از نظر سختي هم بايستي در حدي باشد كه در اثر تماس با قطعات فلزي نظير قاشق و چنگال و يا در تماس با قسمت‌هاي لعاب ‌نخورده ديگر قطعات، خراشيده نشود.
به اين نكته مهم نيز بايد توجه داشت كه لعاب از نظر ضريب انبساط حرارتي بايد در تطابق كامل با بدنه باشد تا از ترك‌هاي ريزي كه در لعاب ايجاد مي‌شوند، جلوگيري شود.